Leczenie

1. SOCT - Spektralna koherentna tomografia optyczna
 SOCT jest systemem stosowanym do obrazowania i pomiaru siatkówki, warstw włókien nerwowych siatkówki i tarczy nerwu wzrokowego oraz jako pomoc w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia chorób głównie tylnego odcinka oka.
SOCT wykorzystuje metodę spektralnej tomografii optycznej, pozwalającej uzyskać trójwymiarowy obraz siatkówki oka ludzkiego - otrzymuje się wysokiej jakości obrazy tomograficzne a wyniki badania są przetwarzane przez specjalistyczne oprogramowanie, umożliwiające dokładną analizę struktur siatkówki oka. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
Badanie SOCT jest niezwykle użytecznym narzędziem do diagnostyki: schorzeń siatkówki (zwłaszcza AMD – zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem), zmian cukrzycowych w siatkówce, oraz w jaskrze dla oceny warstwy włókien nerwowych. Badanie jest bezbolesne i bezkontaktowe. Wskazaniem do wykonania optycznej koherentnej tomografii ( badaniaSOCT ) jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, makulopatia cukrzycowa i obrzęk plamki oraz jaskra.
Badanie SOCT – wskazania do wykonania badania:
zwyrodnienie plamki związanie z wiekiem (AMD)
jaskra
makulopatia cukrzycowa
obrzęk plamki
zmiany nowotworowe
zmiany cukrzycowe w siatkówce oka
zmiany barwnikowe
otwór w plamce
 
 
 2.Perymetria komputerowa
Badanie pola widzenia 
- pozwala na dokładne określenie ubytków w polu widzenia.
Główne wskazania:
- jaskra
- choroby układu nerwowego
- choroby nerwu wzrokowego
- odwarstwienie siatkówki
- inne choroby siatkówki ( np. retinopatia barwnikowa ) i naczyniówki
- odwarstwienie siatkówki
3. Topografia rogówki Keratografia 
Keratograf komputerowy służy do pomiarów powierzchni rogówki.
Dzięki tym pomiarom możemy zdiagnozować następujące nieprawidłowości rogówki:
- pourazowe czy pooperacyjne jej deformacje
- astygmatyzm,
- stożek rogówki z oceną stopnia jego zaawansowania i ewentualnego postępu.
Komputerowa keratometria jest stosowana w chirurgicznej korekcji wad wzroku.
Pomaga też w doborze twardych soczewek kontaktowych.
Wyniki pomiaru keratografu komputerowego przedstawione są graficznie w postaci tzw. mapy rogówki- dwu- lub trójwymiarowej.
Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne.
 Znajomość wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego jest niezbędna dla określenia stopnia ryzyka rozwoju jaskry (patologia nerwu wzrokowego), jak i monitorowania efektywności leczenia tej jednostki chorobowej w czasie. Poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego może sugerować również obecność innych ocznych stanów chorobowych (np. zapalnych, czy związanych z patologią siatkówki).
4. Badanie na ekranie Hessa
Główne wskazania:
- zez porażenny
- podwójne widzenie
- zaburzenia ruchomości gałek ocznych
4. Pachymetria
Ultradźwiękowa metoda diagnostyczna mająca na celu pomiar grubości rogówki. Pozwala stwierdzić, czy zmierzone ciśnienie śródgałkowe u Pacjenta nie jest zawyżone bądź zaniżone przez pominięcie faktu istnienia grubszej bądź cieńszej rogówki. Dowiedziono bowiem, że Pacjenci, posiadający grubszą rogówkę niż standardowo, mogą mieć ciśnienie wyższe, które jednak nie musi być niczym niepokojącym. Natomiast osoby posiadające cienką rogówkę, często mają zaniżone ciśnienie śródgałkowe.
Zalety pachymetrii:
- nieinwazyjne, bezpieczne
- dzięki zastosowaniu kropli znieczulających, także bezbolesne dla Pacjenta.
Główne wskazania do wykonania pachymetrii
Ocena grubości rogówki jest obowiązkowym badaniem u chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne, wykonywana jest również przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce, a także w diagnostyce stożka rogówki i innych schorzeń rogówki - jako badanie uzupełniające.
5. Retinopatia wcześniaków
Retinopatia wcześniaków jest naczyniopochodnym uszkodzeniem siatkówki, powstałym w okresie okołourodzeniowym, które pojawiło się wraz z rozwojem neonatologii i zwiększoną przeżywalnością noworodków urodzonych przedwcześnie, szczególnie z niską masą urodzeniową. Obecne statystyki podają, że retinopatia wcześniacza występuje u około 15% wcześniaków i jest główną przyczyną występowania ślepoty u dzieci.
6. Leczenie zeza
Leczenie zeza u dzieci
Leczenie zeza u dzieci - to leczenie zachowawcze i operacyjne. Leczenie zachowawcze - polega na wyrównaniu wady wzroku przez  dobór odpowiednich szkieł okularowych oraz leczeniu niedowidzenia - przez zasłanianie oka lepiej widzącego. Jeśli pomimo zastosowania tych metod zez nadal się utrzymuje - należy przeprowadzić zabieg operacyjny, aby  poprawić równowagę mięśniową
Leczenie zeza u dorosłych
Leczenie zeza u osób dorosłych jest równie ważne jak u dzieci. Nieporozumieniem jest traktowanie zeza u dorosłych pacjentów tylko jako problem kosmetyczny podczas gdy skuteczne i właściwe leczenie może usunąć uciążliwe i przykre objawy subiektywne i zaburzenia wzroku uniemożliwiające pracę.
Nie należy także lekceważyć wskazań kosmetycznych do leczenia zeza. U młodych ludzi szpecący duży zez bywa przyczyną kompleksów, niskiej samooceny, a nawet depresji, a więc operacja zeza ze wskazań kosmetycznych może mieć także znaczenie społeczne.
7. Leczenie zaćmy
ZAĆMA – ( z greckiego. cataracta) to częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka, prowadzące do stopniowego pogorszenia ostrości widzenia, którego nie można poprawić  za pomocą okularów.  Najczęściej do zmętnienia soczewki dochodzi na skutek procesów degeneracyjnych związanych ze starzenia się oka. Objawy zaćmy to:
– postępujące zamglenie widzenia
– problemy widzenia w jasnym świetle
– szybkie męczenie się oczu
– zniekształcone widzenie przedmiotów
Nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku
8. Leczenie jaskry
Jaskra rozwija się powoli, często bezobjawowo. Jaskrę wykrywa się zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów. Jakie są przyczyny tej choroby i jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry, by podjęte leczenie przyniosło najlepsze efekty?
 Jaskra atakuje nerw wzrokowy, niszcząc znajdujące się w nim włókna. W efekcie prowadzi to do ubytków w polu widzenia, a z czasem nawet do zupełnej ślepoty. Jaskra ma wiele odmian. Za najgroźniejszą z nich uważa się jaskrę pierwotną, natomiast najczęściej występuje jaskra otwartego i zamkniętego kąta przesączania.
Objawy jaskry
Jaskra może przebiegać bezobjawowo, jednak zdarza się, że zwiastuje ją światłowstręt, częste łzawienie oczu, widzenie tęczowych kół lub mroczków przy spoglądaniu na źródło światła oraz trudności z przystosowaniem się wzroku do ciemności. Ponieważ w przypadku jaskry najpierw znikają włóka odpowiedzialne za widzenie obwodowe, chory traci w pierwszej kolejności obraz tego, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia. W ostrych atakach jaskry pojawiają się: charakterystyczny silny ból oka, nudności, bóle brzucha i głowy zlokalizowane nad łukiem brwiowym i promieniujące ku tyłowi, zaburzenia widzenia, a nawet wymioty oraz zaburzenia pracy serca. Oko może zrobić się twarde, czerwone i bolesne. W wypadku ostrego ataku jaskry potrzebna jest natychmiastowa pomoc okulisty.
9. Płukanie i sondowanie dróg łzowych
W prawidłowych warunkach anatomicznych łzy są zbierane z powierzchni oka przez kanaliki łzowe (kanalik łzowy górny i kanalik łzowy dolny), które łącza się w kanalik łzowy wspólny. Następnie łzy dostają się do woreczka łzowego i przez przewód nosowo-łzowy do nosa. Istnienie przeszkody na którymś etapie drogi odpływu łez (niedrożność dróg łzowych) może powodować łzawienie.
 Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego to pojawia się ropna wydzielina (ropienie).W tym wypadku należy zastosować antybiotyk w kroplach oraz stosować płukanie i masaż hydrostatyczny dróg łzowych w celu udrożnienia przewodu nosowo-łzowego podciśnieniem płynu. Jeśli nie daje to rezultatu należy zgłosić się do lekarza okulisty celem przepłukania i przesondowania dróg łzowych (udrożnienie).Zwykle jest to procedura jednorazowa, radykalnie rozwiązująca problem. Zbyt długie czekanie, zwłaszcza w przypadku obecności ropnej wydzieliny utrudnia wykonanie procedury i może zmniejszyć jej skuteczność.